Vikes
Recreation

Vikes Active Living Guide

Schedule

Programs listed run the week of Monday, February 19 through Sunday, February 25.

Visit the program pages to see details and all current and upcoming schedules: dance  ⋅  climbing  ⋅  aquatics  ⋅  group fitness  ⋅  intramurals  ⋅  martial arts  ⋅  mind body wellness  ⋅  outdoor  ⋅  racquet sports  ⋅  registered fitness  ⋅  youth


Vikes Active app! 📱

Our app lets you connect to all the programs, offerings and facilities we offer via your phone: check schedules, reserve squash courts, register for programs, check facility hours and more via your phone!
(iOS and Android)

More details

       morning,          lunch / afternoon,          evening / night

Mon.

Lane Swimming
(Aquatics)

8:30AM–9:30AM


Ride or Die
(Group Fitness)

9:00AM–10:15AM


Lane Swimming
(Aquatics)

11:30AM–12:30PM


Ride 45
(Group Fitness)

12:15PM–1:00PM


Lane Swimming
(Aquatics)

12:30PM–1:30PM


Brazilian Jiu Jitsu
(Martial Arts)

4:00PM–5:30PM


Fitness Boxing
(Martial Arts)

5:00PM–6:00PM


Intro to Olympic Weightlifting
(Registered Fitness)

5:00PM–5:55PM


Adaptive Climbing
(Climbing)

5:00PM–7:00PM


Crossfire
(Group Fitness)

5:00PM–6:00PM


Vin-Yin Yoga
(Mind Body Wellness)

5:15PM–6:10PM


Small Group Training
(Registered Fitness)

5:15PM–6:00PM


Ride 45
(Group Fitness)

5:15PM–6:00PM


Aikido
(Martial Arts)

6:00PM–8:00PM


Aikido Introduction
(Martial Arts)

6:00PM–7:00PM


Basketball 5vs5 (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Outdoor Soccer 7vs7 (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Flag Football
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Handball
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Booty Kickin Barre
(Registered Fitness)

6:15PM–7:10PM


Street Jazz
(Dance)

6:15PM–7:10PM


Glow Ride
(Group Fitness)

6:30PM–7:15PM


Bedtime Yoga
(Mind Body Wellness)

7:15PM–8:10PM


Contemporary
(Dance)

7:15PM–8:10PM


Tue.

Total Body Transformation (3 Day)
(Registered Fitness)

6:30AM–7:25AM


Ride 45
(Group Fitness)

6:45AM–7:30AM


Lane Swimming
(Aquatics)

7:30AM–8:30AM


TRX HIIT
(Registered Fitness)

9:00AM–9:55AM


Lane Swimming
(Aquatics)

11:30AM–12:30PM


Stop. Drop. Flow.
(Mind Body Wellness)

12:05PM–1:00PM


Lunch Crunch
(Group Fitness)

12:15PM–1:00PM


Lane Swimming
(Aquatics)

12:30PM–1:30PM


Intro to Olympic Weightlifting
(Registered Fitness)

1:00PM–1:55PM


Ballet Pieces
(Dance)

2:00PM–3:25PM


Ride 45
(Group Fitness)

4:30PM–5:15PM


LAB
(Group Fitness)

5:00PM–6:00PM


Staff Yoga
(Registered Fitness)

5:15PM–6:10PM


Shotokan Karate
(Martial Arts)

5:30PM–7:00PM


Shotokan Karate Introduction
(Martial Arts)

5:30PM–7:00PM


Glow Ride
(Group Fitness)

6:00PM–6:45PM


Outdoor Soccer 11vs11 (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Ultimate Frisbee (Open Comp)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Indoor Soccer (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Beginner Yoga
(Mind Body Wellness)

6:15PM–7:10PM


Jazz Funk
(Dance)

6:15PM–7:10PM


Kendo
(Martial Arts)

6:30PM–8:00PM


Badminton Ladder
(Intramurals)

6:30PM–8:30PM


Kendo for Kids
(Martial Arts)

6:30PM–8:00PM


Kendo Introduction
(Martial Arts)

6:30PM–8:00PM


Basketball 5vs5 (Open Comp)
(Intramurals)

7:00PM–11:00PM


Judo
(Martial Arts)

7:15PM–8:45PM


Shorinji Ryu Karate
(Martial Arts)

7:15PM–8:45PM


A Class in Sass
(Dance)

7:15PM–8:10PM


Masters Swim Club
(Aquatics)

7:30PM–8:30PM


Wed.

Morning Flow
(Mind Body Wellness)

7:30AM–8:25AM


Lane Swimming
(Aquatics)

8:30AM–9:30AM


Ride & Reps
(Group Fitness)

9:00AM–10:15AM


Lane Swimming
(Aquatics)

11:30AM–12:30PM


Broadway Bound
(Dance)

12:05PM–1:00PM


Beginner Zumba
(Registered Fitness)

12:15PM–1:00PM


Ride 45
(Group Fitness)

12:15PM–1:00PM


Lane Swimming
(Aquatics)

12:30PM–1:30PM


Intro Lesson
(Climbing)

4:30PM–6:00PM


Fitness Boxing
(Martial Arts)

5:00PM–6:00PM


Cardio Cut
(Group Fitness)

5:00PM–6:00PM


Power Flow Yoga
(Mind Body Wellness)

5:15PM–6:10PM


Ride 45
(Group Fitness)

5:15PM–6:00PM


Girls Rugby Academy
(High Performance)

5:30PM–7:00PM


Aikido
(Martial Arts)

6:00PM–8:00PM


Aikido Introduction
(Martial Arts)

6:00PM–7:00PM


Fencing
(Martial Arts)

6:00PM–8:00PM


Softball (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Outdoor Soccer 7vs7 (Open Comp)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Ball Hockey (Open Comp)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Unwind Yoga
(Mind Body Wellness)

6:15PM–7:10PM


Small Group Training
(Registered Fitness)

6:15PM–7:00PM


Intermediate Ballet
(Dance)

6:15PM–7:25PM


Glow Ride
(Group Fitness)

6:30PM–7:15PM


Indoor Volleyball (Wednesday)
(Intramurals)

7:00PM–11:00PM


Contemporary/Jazz Combo
(Dance)

7:15PM–8:10PM


Fitness and Weight Centre 101
(Registered Fitness)

7:30PM–8:30PM


Adult Swim 100
(Aquatics)

7:30PM–8:15PM


Advanced Ballet
(Dance)

7:30PM–8:55PM


Adult Swim 200
(Aquatics)

8:15PM–9:00PM


Ice Hockey (Open Rec)
(Intramurals)

8:30PM–11:59PM


⚡ Thu.

Total Body Transformation (3 Day)
(Registered Fitness)

6:30AM–7:25AM


Ride 45
(Group Fitness)

6:45AM–7:30AM


Lane Swimming
(Aquatics)

7:30AM–8:30AM


Bootylicious
(Group Fitness)

9:00AM–10:00AM


Lane Swimming
(Aquatics)

11:30AM–12:30PM


Total Strength
(Group Fitness)

12:15PM–1:00PM


Lane Swimming
(Aquatics)

12:30PM–1:30PM


Partyfit
(Registered Fitness)

4:00PM–4:55PM


Ride 45
(Group Fitness)

4:30PM–5:15PM


Whipped
(Group Fitness)

5:00PM–6:00PM


Zumba Toning
(Registered Fitness)

5:15PM–6:10PM


Shotokan Karate
(Martial Arts)

5:30PM–7:00PM


Shotokan Karate Introduction
(Martial Arts)

5:30PM–7:00PM


Ball Hockey (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Softball (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Outdoor Soccer 11vs11 (Open Comp)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Ultimate Frisbee (Open Rec)
(Intramurals)

6:00PM–11:00PM


Gentle Yoga
(Mind Body Wellness)

6:15PM–7:10PM


Burn & Firm Fitness Pilates
(Registered Fitness)

6:15PM–7:10PM


Ladies Climb and Yoga Session
(Climbing)

6:30PM–8:30PM


Indoor Volleyball (Thursday)
(Intramurals)

7:00PM–11:00PM


Dodgeball
(Intramurals)

7:00PM–11:00PM


Judo
(Martial Arts)

7:15PM–8:45PM


Beginner Ballet
(Dance)

7:15PM–8:10PM


Hip Hop
(Dance)

7:15PM–8:10PM


Masters Swim Club
(Aquatics)

7:30PM–8:30PM


Lyrical Dance
(Dance)

8:15PM–9:10PM


Basketball 3vs3
(Intramurals)

8:30PM–11:00PM


Fri.

Total Body Transformation (3 Day)
(Registered Fitness)

6:30AM–7:25AM


Express Ride & Reps
(Group Fitness)

6:45AM–7:30AM


Lane Swimming
(Aquatics)

8:30AM–9:30AM


Ride 60
(Group Fitness)

9:00AM–10:00AM


Lane Swimming
(Aquatics)

11:30AM–12:30PM


Calming Yoga
(Mind Body Wellness)

12:15PM–1:00PM


Beginner Zumba
(Registered Fitness)

12:15PM–1:00PM


Lane Swimming
(Aquatics)

12:30PM–1:30PM


Modern Choreography
(Dance)

3:00PM–3:55PM


Brazilian Jiu Jitsu
(Martial Arts)

4:00PM–5:30PM


Family Climb
(Climbing)

5:00PM–7:00PM


Glow Ride
(Group Fitness)

5:00PM–5:45PM


Wing Chun Kung Fu
(Martial Arts)

6:00PM–9:00PM


Kendo
(Martial Arts)

6:30PM–8:00PM


Kendo for Kids
(Martial Arts)

6:30PM–8:00PM


Kendo Introduction
(Martial Arts)

6:30PM–8:00PM


Indoor Volleyball (Friday)
(Intramurals)

7:00PM–10:00PM


Bouldering 101
(Climbing)

7:00PM–9:00PM


Sat.

Power Yoga
(Mind Body Wellness)

8:00AM–8:55AM


Early Years Climbing Club
(Climbing)

8:30AM–9:15AM


Pickleball Level 1
(Racquet Sports)

9:00AM–10:00AM


Endurance Ride
(Group Fitness)

9:00AM–10:15AM


Shotokan Karate for Kids
(Martial Arts)

9:30AM–11:00AM


Pickleball Level 2
(Racquet Sports)

10:00AM–11:00AM


Dance Strength & Stretch
(Dance)

10:30AM–11:25AM


Shotokan Karate
(Martial Arts)

11:00AM–1:00PM


Pickleball Level 3
(Racquet Sports)

11:00AM–12:00PM


Introduction to Ballet
(Dance)

11:30AM–12:25PM


Fitness and Weight Centre 101
(Registered Fitness)

1:00PM–2:00PM


Lane Swimming
(Aquatics)

1:00PM–2:30PM


Fencing
(Martial Arts)

5:00PM–8:00PM


Fencing for Beginners
(Martial Arts)

5:00PM–6:30PM


Ice Hockey (Open Rec)
(Intramurals)

9:30PM–11:59PM


Sun.

Pickleball Social Play
(Racquet Sports)

8:30AM–10:30AM


Lane Swimming
(Aquatics)

8:30AM–9:30AM


Early Years Climbing Club
(Climbing)

8:30AM–9:15AM


F'ab Ride
(Group Fitness)

9:00AM–10:15AM


Zumba
(Registered Fitness)

10:00AM–10:55AM


Pickleball Social Play
(Racquet Sports)

10:30AM–12:30PM


Outdoor Soccer 11vs11 (Open Rec)
(Intramurals)

11:00AM–2:00PM


Outdoor Soccer 7vs7 (Open Rec)
(Intramurals)

1:00PM–5:00PM


Kendo
(Martial Arts)

3:00PM–5:00PM


Kendo for Kids
(Martial Arts)

3:30PM–5:00PM


Kendo Introduction
(Martial Arts)

3:30PM–5:00PM


Adaptive Kids Climbing Club
(Climbing)

4:00PM–5:30PM


Ice Hockey (Open Comp)
(Intramurals)

5:30PM–11:59PM